Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Mustangs, Marshalltown make up for lost time on all-state softball

July 30, 2012
By TIMES-REPUBLICAN STAFF (sports@timesrepublican.com) , Times-Republican

The first-ever state tournament appearance for Marshalltown and the first one in a long time for a storied East Marshall program helped prompt a handful of all-state softball nominations for the area's standouts.

East Marshall had four players recognized on one of the three Class 3A all-state teams, and Marshalltown's Taylor Wagner was the program's first all-state representative in more than a decade, the Iowa Girls Coaches Association announced today.

Mustang senior Alyssa Whitmore and junior Katie Roseland both received first-team selection, while senior Chelsea Whitmore and sophomore Haley Long received second-team honors after seventh-ranked East Marshall picked up a fifth-place finish at the 3A state tournament.

The last Mustang named to an all-state first team was Halie Stalzer in 2003.

It's the third all-state honor for Alyssa Whitmore, a shortstop, who was a third-team pick in Class 2A each of the last two seasons.

Long, a pitcher, is the first Mustang sophomore to earn all-state recognition since Aurora Bloom in 2008 (honorable mention not included).

Fact Box

CLASS 5A

Pitcher of the Year - Shayla Starkenburg, Ankeny

Player of the Year - Ally Cappaert, Ankeny

Coach of the Year - Amy Farmer, Ankeny

First Team

Pitcher - Riley Fisher, sr., Des Moines East; Shayla Starkenburg, sr., Ankeny; Hannah Petersen, sr., Cedar Rapids Jefferson.

Catcher - Sammie Hildreth, sr., Johnston; Taylor Berry, jr., Muscatine.

Infield - Aly Cappaert, sr., Ankeny; Tatum Klein, sr., Iowa City West; Chloe Miller, jr., Pleasant Valley; Katelyn Kinnetz, jr., Waterloo East; Ally Schwartz, sr., West Des Moines Valley; Olivia Roark, jr., Ottumwa; Jessica Grochala, sr., Des Moines East; Kate Crow, so., Ames.

Outfield - Katie Shoultz, so., Muscatine; Laney Abrahamson, sr., West Des Moines Valley; Sammy Garrett, jr., Ottumwa; Rachel Sedlacek, sr., Cedar Rapids Jefferson; Abby Krantz, jr., Waukee.

Utility - Abby Wilmes, sr., Johnston; Katie Sommer, so., Dubuque Senior.

Second Team

Pitcher - Mackenzie Laux, sr., Iowa City West; Chandra McCampbell, sr., Burlington; Allison Netty, sr., Waterloo East; Sarah Kennedy, jr., Bettendorf; AJ Medinger, so., Dubuque Senior.

Catcher - Kristie Sommer, so., Dubuque Senior; Kaylyn DeCock, sr., Bettendorf; Taylor Wagner, jr., Marshalltown; Meredith Henricksen, sr., Des Moines East.

Infield - Shelly Stumpff, sr., Iowa City West; Ashlee Chambers, jr., Ankeny; Paige Schreiner, sr., Ottumwa; Maggie Rizor, fr., Linn-Mar; Chelsea Blaylock, sr., Des Moines Lincoln; Morgan Hoeg, sr., Waukee; Sydney Dwyer, so., Pleasant Valley; Emily Grell, sr., Fort Dodge.

Outfield - Katie Sammons, jr., Ottumwa.

Utility - Shyanne Saladino, sr., Davenport West; Keirstyn Davis, jr., Clinton; Demi Plathe, sr., Dowling Catholic.

Third Team

Pitcher - Callie Brown, jr., West Des Moines Valley; Samie Belz, sr., Davenport West.

Catcher - Paige Zahner, jr., Burlington; Lexi Quandt, jr., Davenport West; Emily Aller, sr., Dowling Catholic.

Infield - Leti Lerma, jr., Muscatine; Carson Burgart, sr., Cedar Rapids Jefferson; Emilee Dorpinghaus, sr., Cedar Rapids Jefferson; Callie Feaker, jr., Waukee; Abby Pollaw, sr., Sioux City East.

Outfield - Cathlin Bingham, jr., Ankeny; Katie Newbury, sr., Johnston; Lexi Astor, so., Fort Dodge.

Utility - Doni Rae Mayhew, 8th, Bettendorf; Cassady Knutsen, so., Southeast Polk; Kendyl Lindaman, 8th, Ankeny; Janie Smith, sr., Des Moines East; Hailey Koerperich, jr., Dubuque Hempstead.

CLASS 4A

Pitcher of the Year - Paige Lowary, Dallas Center-Grimes

Player of the Year - Abbie Van Vleet, Indianola

Coach of the Year - Steve Schlafke, Dallas Center-Grimes

First Team

Pitcher - Paige Lowary, so., Dallas Center-Grimes; Kenzie Flaws, sr., Carlisle; Madison Frain, sr., Creston; Abbie Van Vleet, sr., Indianola; Karly Olson, jr., Winterset.

Catcher - Betsy Thomas, sr., Sergeant Bluff-Luton; MaKayla Augustine, sr., Sioux City Heelan.

Infield - Caitlin Wnek, sr., Clear Creek-Amana; Taylor Benshoff, jr., Winterset; Maddie Bohr, jr., Washington; McKenna Heim, fr., North Scott; Kaitlin Briley, sr., Creston; Alicia Jones, sr., Keokuk.

Outfield - Fran Strub, sr., Clear Creek-Amana; Macey Wolfe, jr., Dallas Center-Grimes; Seyerra Dubois, sr., Carlisle; Autumn Reeder, sr., West Delaware; Brianna Chaplin, so., Indianola.

Utility - Mariah McKinnon, sr., Clear Creek-Amana; Courtney Meyer, sr., Newton; Sydney Galligan, so., Cedar Rapids Xavier; Molly Bryan, sr., Glenwood.

Second Team

Pitcher - Larissa Uhl, jr., Sioux City Heelan; Taylor Schaben, jr., Harlan; Maliah Fligg, jr., Clear Creek-Amana; Kenzie gott, sr., Oskaloosa; Hannah Cole, so., West Delaware.

Catcher - Kaitlin Buchholz, jr., Washington; Emily Brown, so., Waverly-Shell Rock.

Infield - Lauren Vittetoe, sr., Washington; McKenzie Ellis, fr., Indianola; Mallory Madsen, so., Clear Creek-Amana; Sammie Nicholson, so., Winterset; Anna Boffelli, jr., North Scott; Mikaela Boss, sr., West Delaware.

Outfield - Rachel Dunlap, jr., Keokuk; Ally Orwig, jr., Indianola; Amanda Widener, sr., Boone; Jackie Peyton, so., Dallas Center-Grimes.

Utility - Emily Ellefson, jr., Le Mars; Devin Brown, jr., Norwalk; Stacy Martin, jr., Waverly-Shell Rock; Miles Ludwigs, so., Sergeant Bluff-Luton; Allie Martinez, jr., Lewis Central.

Third Team

Pitcher - Ashley Rausch, so., Washington; Kaitlyn Biere, jr., Webster City; Shelby Pieper, jr., Denison-Schleswig; Molly Renken, jr., Le Mars; Kate Kloberdanz, sr., Charles City.

Catcher - Casey Mohs, sr., Winterset.

Infield - Kristina Neumann, sr., Sioux City Heelan; Michaelyn Mohr, fr., Marion; Taylor Davis, so., Carlisle; Maddy Nilles, fr., Dubuque Wahlert; Tara Walls, jr., Clear Creek-Amana; Ashley Strong, sr., Vinton-Shellsburg; Jenna Schulte, jr., Cedar Rapids Xavier; Mara Forsyth, so., Charles City.

Outfield - Steph Rima, sr., Decorah; Marlee Washburn, sr., Keokuk; Kelsie Tomlin, so., Oskaloosa.

Utility - Alyssa Wiebel, 8th, Benton; Hope Scheffert, jr., Davenport North; Marissa Repp, so., Fairfield; Natalie Meuler, sr., Norwalk; Payton Mercer, so., Carlisle.

CLASS 3A

Pitcher of the Year - Arran Weeces, Solon

Player of the Year - Kara Misel, Solon

Coach of the Year - Staci Sniezek, Ballard

First Team

Pitcher - Kenzie Ihle, so., Ballard; Alex Yacko, jr., West Burlington; Kendall Bosch, sr., Estherville-Lincoln Central; Arran Weeces, sr., Solon; Cailey Schlenker, jr., Bondurant-Farrar.

Catcher - Katie Roseland, jr., East Marshall; Krysta Tutsch, sr., Davenport Assumption.

Infield - Annie Stolte, so., Ballard; Mallory McArtor, jr., Mid-Prairie; Emily Kirchner, jr., Estherville-Lincoln Central; Bobbie Jo Burrows, sr., Bondurant-Farrar; Kara Misel, jr., Solon; Alyssa Whitmore, sr., East Marshall.

Outfield - Tarah Hunt, sr., MOC-Floyd Valley; Jessica Hilbrands, sr., CLGLR; Courtney Coffin, fr., West Burlington; Amanda Busta, sr., Forest City; Taylor Nearad, fr., Solon.

Utility - Paige Krause, jr., Spirit Lake; Grace Hall, sr., Ballard; Kelsey Townsend, jr., PCM; Danielle McIntosh, jr., Clarke.

Second Team

Pitcher - Erin Housch, jr., Monticello; Lindsay Barnhart, jr., Iowa Falls-Alden; Libby Bemis, jr., Clarke; Haley Long, so., East Marshall; Olivia Lugar, jr., Mid-Prairie.

Catcher - Cheyenne Wilcke, so., OA-BCIG; Lexi Ackerman, jr., CLGLR.

Infield - Emmie Linien, sr., Mid-Prairie; Chelsea Whitmore, sr., East Marshall; Kassidy Van Voorst, sr., BHRV; Mackenzie Bigbee, sr., Williamsburg; Abbey Meyer, so., Cascade; Jensen Boger, so., OA-BCIG.

Outfield - Samantha Kirby, jr., Humboldt; Emily Branskey, sr., Solon; Ashley Burrows, so., Bondurant-Farrar; Maddie Wilkin, sr., Center Point-Urbana; Selena Reinhart, sr., Gilbert.

Utility - Leah Rushman, sr., Davis County; Jennifer Kennedy, jr., Jefferson-Scranton; Ashley Rosenstiel, so., Oelwein; Claire Willenbring, jr., Dyersville Beckman.

Third Team

Pitcher - Cassidy Wilcke, sr., OA-BCIG; Joanna Heemstra, jr., BHRV; Maddison Daniels, jr., Northeast; Emily McDonald, so., MOC-Floyd Valley.

Catcher - Erin Buehler, jr., Crestwood; Monserrat Figueroa, jr., BHRV.

Infield - Leah Duffe, sr., Wilton; Danielle Bianchi, jr., Saydel; Taryn Barz, jr., Hampton-Dumont; Tara Selvy, sr., Albia; Jessica Rogers, sr., Osage; Riley Hale, fr., West Burlington.

Outfield - Sidney Weldon, so., Albia; Miranda Schouten, sr., North Polk; Brittney Hammond, jr., Iowa Falls-Alden; Jordan Aitchison, sr., Monticello; Daneshia Snitker, jr., Waukon.

Utility - Aleenah Marcucci, 8th, Northeast; Olivia Starcevich, sr., Centerville; Bryce Holmgren, fr., Roland-Story; Avery Carter, sr., Wilton; MacKenzie Holmes, jr., Atlantic.

CLASS 2A

Pitcher of the Year - Madison Keysor, Treynor

Player of the Year - Aspen Rhodes, Van Meter

Coach of the Year - JoEllen Travis, Van Meter

First Team

Pitcher - Madison Keysor, jr., Treynor; Kelsey Lough, jr., Jesup; Josie Brackey, sr., Lake Mills; Breanna Fortune, so., Wayne; Allie Ingalls, jr., North Union.

Catcher - Kate Killinger, jr., Treynor; Cheyanne Boland, jr., North Union; Whitney Matlack, sr., Denver.

Infield - Anna Strien, so., Waterloo Columbus; Collete Haag, jr., North Union; Aspen Rhodes, sr., Van Meter; Lynsie Sievertsen, sr., IKM-Manning; Gretchen Lilienthal, sr., Durant-Bennett; Katelyn Buckalew, jr., Woodward-Granger; Tiffany Hoth, sr., Sumner-Fredericksburg.

Outfield - Alex Snyder, sr., Treynor; Bailie Schipper, jr., Aplington-Parkersburg; Chelsea Matlack, sr., Denver; Jen Pohlman, sr., West Branch; Katelyn Brandt, jr., Sumner-Fredericksburg.

Utility - Leah Harris, sr., Des Moines Christian; Nichole Fagle, sr., North Fayette.

Second Team

Pitcher - Paige Compton, jr., Durant-Bennett; Kaytlyn Ernst, sr., Van Meter; Nicolette Simpson, so., BCLUW.

Catcher - Lindsay Moore, jr., Cardinal; Shannon Laing, so., West Branch; Sarah McCoy, jr., BCLUW.

Infield - Sami Veenstra, sr., Pella Christian; Tasha Alexander, so., Eddyville-Blakesburg; Paige Wieland, jr., Highland; Morgan Rose, so., AGWSR; Marissa Childress, sr., West Lyon; Brennan Banks, so., Wayne; Tierra Fletcher, sr., Des Moines Christian.

Outfield - Allie Ferguson, sr., North Mahaska; Ana Angel, so., Van Meter; Bailey Holtz, jr., Westwood; Hailey Hellstrom, jr., Missouri Valley; Ciarah Schlader, sr., Iowa City Regina.

Utility - Allison Gibbs, jr., Jesup; Paige Thompson, sr., Gladbrook-Reinbeck; Carissa McBirnie, jr., North Mahaska; Mackenzie Snowbarger, sr., Durant-Bennett.

Third Team

PItcher - Faith Schmidt, sr., Emmetsburg; Kelsey Nilges, jr., Sumner-Fredericksburg; Caitlin Weeks, jr., Interstate 35; Malory Christiansen, jr., Tri-Center; Hallie Still, fr., Woodbury Central.

Catcher - Nikki Boomgarden, jr., North Butler; Dani Hubbard, sr., Van Meter.

Infield - Danielle Montgomery, sr., BCLUW; Timmi Dencklau, sr., Fort Dodge St. Edmond; Maranda Baker, jr., Pekin; Annette Bosman, sr., Des Moines Christian; Erika Massner, sr., Wapello; Brooke Brommel, so., Interstate 35; Lindsey Brown, sr., Maple Valley/Anthon-Oto.

Outfield - Lexi Miller, jr., Eagle Grove; Clara Pearson, so., Prairie Valley; Alexis Korte, so., Central Springs; Nicci Roberts, jr., Jesup.

Utility - Lexis Rogers, jr., Treynor; Ashlynn Blenner, so., Ridge View; Lacey Vokt, sr., Audubon; Jody Hagedorn, jr., IKM-Manning.

CLASS 1A

Pitcher of the Year - Amber Logemann, Earlham

Player of the Year - Hailey Sweet, Martensdale-St. Marys

Coach of the Year - Todd Verwers, Martensdale-St. Marys

First Team

Pitcher - Amber Logemann, sr., Earlham; Brandi Davis, sr., Akron-Westfield; Emma Michels, sr., Martensdale-St. Marys; Jenna Falline, sr., Newell-Fonda; Annie Moore, sr., Moravia.

Catcher - Amy Wright, sr., Earlham.

Infield - Hailey Sweet, sr., Martensdale-St. Marys; Nicole Dobernecker, sr., Charter Oak-Ute; Abbey Murphy, so., Earlham; Kylah Schumacher, fr., Martensdale-St. Marys; Monica Harvey, sr., Akron-Westfield; Jessica Balek, sr., Mason City Newman; Steph Rohe, sr., Le Mars Gehlen.

Outfield - Brittany Roby, so., Twin Cedars; Meagan Streyffeler, sr., Martensdale-St. Marys; Allison Schreiner, sr. Remsen-Union; Emma Ferin, jr., Martensdale-St. Marys; Morgan Frost, fr., Don Bosco.

Utility - Karli Welter, jr., Don Bosco; Ali Givens, jr., Lisbon; Danielle Bender, jr., Bellevue Marquette; Elli Ruen, sr., Mason City Newman.

Second Team

Pitcher - Rachel Smith, fr., Exira/EHK; Lexi Crozier, jr., Melcher-Dallas; Kimberly Wedeking, jr., Clarksville; Kate Patton, so., Murray.

Catcher - Emily Rittmer, so., Preston; Brooke Dunkin, sr., Twin Cedars; Jalyn Doeden, sr., Marcus-Meriden-Cleghorn.

Infield - Kadarenna Sales, sr., Moulton-Udell; Kendall Corbitt, sr., Charter Oak-Ute; Sami Borland, sr., Lenox; Madelyn Flemr, so., Lone Tree; Erica Dreckman, sr., Marcus-Meriden-Cleghorn.

Outfield - Taylor Fisk, sr., Lynnville-Sully; Sarah Lampe, jr., Bellevue Marquette; Katelynn Tracy, jr., Moravia; Hannah Murphy, jr., Earlham; Bailey Epling, fr., Dunkerton.

Utility - Sidnee Smith, jr., Lamoni; Tarin Clausen, sr., Charter Oak-Ute; Madison Douglas, jr., Lenox; McKenna Kilburg, so., Lisbon; Dana Hedlund, so., Akron-Westfield.

Third Team

Pitcher - Marissa Spoo, sr., Coon Rapids-Bayard; Madison Rasmusson, fr., Lynnville-Sully; Kayla Foresman, sr., Marcus-Meriden-Cleghorn.

Catcher - Cate Paulsen, jr., Don Bosco; Alexis Ferguson, sr., Montezuma; Adalina Morales, sr., Corning; Jessica Abrahamson, sr., West Bend-Mallard.

Infield - Renee Maneman, so., Newell-Fonda; Suzanne Flexsenhar, sr., East Buchanan; Tori Albaugh, sr., Sigourney; Amber Longabaugh, sr., Corning; Brittany Weikel, jr., Remsen-Union; Sam Grant, sr., Mason City Newman.

Outfield - Abby VanWyk, sr., Lynnville-Sully; Megan Doubleday, sr., Mount Ayr; Rachel Boeklman, so., North Iowa.

Utility - Bria Mears, sr., New London; Haley Seuferer, so., Southeast Warren; Kendyl Sorge, fr., Janesville; Jenny Jones, sr., Lone Tree; Melissa Kroksh, sr., Akron-Westfield.

The Mustang quartet comprised nearly half of the area's all-state honorees. Five more were named second- or third-team in Class 2A, and Wagner was a second-team selection in 5A.

Marshalltown's junior catcher, Wagner becomes the program's first all-state award winner since Brooke Bousum and Tiffany Cruikshank gained 3A fifth-team honors in 2001. Not since Diane Gaskill in 1999 have the Bobcats had an all-state honoree as high as the second team.

Wagner has already verbally committed to Eastern Michigan.

Four area preps received second-team selection in 2A. BCLUW junior catcher Sarah McCoy and sophomore pitcher Nicolette Simpson were joined by Gladbrook-Reinbeck senior Paige Thompson and AGWSR sophomore Morgan Rose on the second team, while BCLUW senior Danielle Montgomery was a third-team pick.

Thompson is Gladbrook-Reinbeck's first all-state player since Chelsea Puls in 2006. Rose, a first baseman, is the first AGWSR sophomore to gain all-state honors since Meredith O'Brien in 2002.

The IGCA did not name an all-elite team, nor were there honorable mention selections in any class.

 
 

 

I am looking for: