Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Redhawks rack up top District 4 awards

November 9, 2012
By TIMES-REPUBLICAN STAFF (sports@timesrepublican.com) , Times-Republican

TIMES-REPUBLICAN

The most prolific quarterback and the top tackler in Class A football were awarded the top honors with the release of the all-District 4 teams.

North Tama seniors Jacob Wrage and Nolan Hefty were chosen as the Most Valuable Players for offensive and defense, respectively, on the all-Class A District 4 squad as voted by the league's coaches.

Prior to today's state semifinal round, Wrage leads all of Class A in yards passing and rushing combined, having gained 2,933 yards in 11 games for the district champion Redhawks. The left-handed quarterback stands second in passing yards (2,281) and touchdowns (24).

Hefty, North Tama's standout linebacker, totaled 60 solo and 122 assisted tackles to lead all of Class A with 182 stops.

First-year head coach Dan Oltman of North Tama was named the district's Coach of the Year, as well, after leading the Redhawks (9-2) to the second round of the state playoffs.

Fact Box

All-Class A District 4 Football Team

Coach of the Year - Dan Oltman, North Tama.

MVP Offense - Jacob Wrage, sr., QB, North Tama.

MVP Defense - Nolan Hefty, sr., LB, North Tama.

MVP Punter - Jordan Clapp, jr., Grundy Center.

MVP Kicker - Wyatt Swanson, jr., Gladbrook-Reinbeck.

FIRST TEAM

North Tama - Mitchell Boerm, sr.; Brent Billerbeck, sr.; Dalton Hulme, sr.; Skyler Kvidera, sr.; Jacob Watson, sr.; Trey Keahna, sr.; Damon Spencer, sr.

Gladbrook-Reinbeck - Trevor Trunck, sr., QB; Pete Meyers, jr., OL; Chase Clark, jr., RB; Zach Pierce, so., DL; Jackson Clark, sr., LB.

Belle Plaine - Lance Hinschberger, sr., RB; Ryan DeRycke, sr., OL; Ryan Zumback, sr., DB; Zach Clement, sr., OL; Reece Kimm, sr., LB.

Iowa Valley - Carter Buswell, sr., WR/LB; John Gormley, sr., RB/DB; Cullen Yardley, sr., WR/DB; Logan Loftus, sr., QB/LB.

Grundy Center - Conner Noteboom, sr., LB; Austin Sawyer, sr., NG; Dylan Lyman, sr., SS; Brady Hook, jr., DT.

BCLUW - Blake Cooper, so., DL; Deonce Cushinberry, sr., FB/LB.

GMG - Blake Warren, sr., RB.

SECOND TEAM

North Tama - Tanner Swanger, sr.; Brandon Kaufman, jr.; Colton See, so.

Gladbrook-Reinbeck - Joe Zimmerman, sr., UT; Colton Dinsdale, fr., WR; Alex Schick, sr., DL.

Belle Plaine - Brent Stull, sr., LB; Nick Pippert, jr., FB; Grant Bevins, jr., DE.

Iowa Valley - Cody Van Dee, sr., OL/DL; Dillon Fry, sr., OL/LB; Austin Roberts. sr., WR/DB.

Grundy Center - Riley Wells, sr., WR; Ryon Appel, sr., TE; Bryce Moats, jr., RB.

BCLUW - Tyler Lutes, jr., LB; Lane Caster, jr., WR; Isaac Novak, sr., DB.

GMG - Austin Vaughn, jr., QB; Noah Scheidel, jr., OL; Luke Petty, jr., WR.

HONORABLE MENTION

North Tama - Omar Martinez, jr.; Tyler Nelson, sr.; Tony Weber, so.

Gladbrook-Reinbeck - Dustin Dinsdale, jr.; Jake Peters, so.; Jeremy Schlampp, sr.

Belle Plaine - Austin Brown, sr.; James Johnson, sr.; Austin Beck, sr.; Vance Bohlen, so.

Iowa Valley - Austin Carney, so.; Ian Krutsinger, so.; Dalton Cooling, sr.; Alanceson Sawyer, sr.

Grundy Center - Brock Rohler, so.; Brett Boren, sr.; Lucas Weber, sr.; Neil Damon, sr.; Nathan Graham, sr.

BCLUW - Taylor Case, sr.; Nolan Emley, jr.; Wyatt Gunderson, sr.

GMG - Gage Fraser, jr.; Lucas Catherwood, jr.; Ryan Spurlin, so.

ACADEMIC ALL-DISTRICT (area only)

First Team

GMG - Alec Bovenmyer, Noah Scheidel, Ryan Spurlin, Austin Vaughn, Blake Warren; Gladbrook-Reinbeck - Camden Kickbush, Jackson Clark, Chase Clark, Pete Meyers, Colin Kern.

Second Team

Gladbrook-Reinbeck - Dustin Dinsdale, Zach Pierce; GMG - Tyler Krull.

Grundy Center junior Jordan Clapp was named the district's top punter, while Gladbrook-Reinbeck junior Wyatt Swanson was selected the top placekicker.

In all, 19 of the 28 all-District 4 first team selections are from area schools. North Tama, Gladbrook-Reinbeck, Grundy Center, BCLUW and GMG all competed in the seven-team league.

The fifth-ranked Redhawks had seven first-team selections, not including Wrage and Hefty. Fellow seniors Mitchell Boerm, Brent Billerbeck, Dalton Hulme, Skyler Kvidera, Jacob Watson, Trey Keahna and Damon Spencer were picked from North Tama.

Gladbrook-Reinbeck, which finished second in the district, had two seniors among its five first-team selections. Quarterback Trevor Trunck and linebacker Jackson Clark were honored for the Rebels, as were juniors Pete Meyers (offensive line) and Chase Clark (running back) and sophomore Zach Pierce (defensive line).

Three of Grundy Center's four first-team honorees were seniors: linebacker Conner Noteboom, nose guard Austin Sawyer and strong safety Dylan Lyman. Junior Brady Hook, a defensive tackle, also was selected.

BCLUW placed two players on the all-district first team in senior fullback/linebacker Deonce Cushinberry and sophomore defensive lineman Blake Cooper.

GMG senior Blake Warren, a tailback, was the Wolverines' lone first-team representative.

 
 

 

I am looking for: