Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

State Football Playoffs

First-Round Pairings

October 26, 2013
By TIMES-REPUBLICAN STAFF (sports@timesrepublican.com) , Times-Republican

State Football Playoffs

First Round

Wednesday, Oct. 30

(all games 7 p.m. unless noted)

CLASS 4A

Sioux City North at West Des Moines Valley

Sioux City East at Johnston

Indianola at Ames

Ankeny at Urbandale

Sioux City West vs. Dowling Catholic at Williams Stadium, Des Moines

Mason City at Southeast Polk

Des Moines Hoover at Waukee

Council Bluffs Lincoln at Ankeny Centennial

Waterloo West at Pleasant Valley

Cedar Falls vs. Cedar Rapids Washington at Kingston Stadium, 5:30 p.m.

Dubuque Hempstead at Iowa City West

North Scott at Bettendorf

Clinton at Cedar Rapids Xavier

Muscatine at Iowa City High

Cedar Rapids Prairie vs. Cedar Rapids Kennedy at Kingston Stadium, 8p.m.

Davenport Central at Davenport Assumption

CLASS 3A

LeMars at Harlan

ADM at Carroll

Creston at Sioux City Heelan

Spencer at Council Bluffs Lewis Central

Ballard at Clear Lake

Waverly-Shell Rock at Boone

Humboldt at Dallas Center-Grimes

Grinnell at Webster City

Central Clinton at Decorah

Crestwood at Maquoketa

Marion at West Delaware

Carlisle at Washington

Centerville at Oskaloosa

Western Dubuque at Solon

Fairfield at Pella

Norwalk at Williamsburg

CLASS 2A

Forest City at Sioux Center

Central Lyon/George-Little Rock at South Central Calhoun

MOC-Floyd Valley at Spirit Lake

Garner-Hayfield/Ventura at Boyden Hull/Rock Valley

Red Oak at Gilbert

North Polk at Greene County

Nevada vs. Kuemper Catholic at Perry

Clarinda at West Marshall

Center Point-Urbana at New Hampton

Union Community at Cascade

Hampton-Dumont at Dyersville Beckman

Monticello at Waukon

PCM, Monroe at Mediapolis

West Liberty at Bondurant-Farrar

Louisa-Muscatine at Albia

Davis County at Mid-Praire

CLASS 1A

Sioux Central at South O'Brien

Western Christian at Ridge View

Hartley-Melvin-Sanborn at Fort Dodge St. Edmond

Manson-NW Webster at Emmetsburg

Treynor at Van Meter

Mount Ayr at Panorama

Pella Christian at Council Bluffs St. Albert

Nodaway Valley at Ogden

Sumner-Fredericksburg at Dike-New Hartford

South Hamilton at South Winneshiek

Hudson at North Fayette

St. Ansgar at Nashua-Plainfield

West Branch at Maquoketa Valley

North Cedar at Wilton

Tipton at Iowa City Regina

Eddyville-Blakesburg-Fremont at Clayton Ridge

CLASS A

Mason City Newman Catholic at West Lyon

Lawton-Bronson at AGWSR

West Sioux at Bishop Garrigan

Prairie Valley at Hinton

Riverside at Audubon

Woodward-Granger at East Mills

Guthrie Center at AHST, Avoca

Westwood at Madrid

Belle Plaine at Wapsie Valley

Starmont at Grundy Center

Postville at Gladbrook-Reinbeck

BCLUW at Turkey Valley

Montezuma at Lisbon

Lone Tree at Pekin

Van Buren at BGM, Brooklyn

Lynnville-Sully at WACO, Wayland

8-MAN

Northeast Hamilton at MMC, Marcus

Remsen-Union at West Bend-Mallard

Remsen-St. Mary's at Newell-Fonda

Graettinger-Terrill/Ruthven-Ayrshire at River Valley

CAM, Anita at Exira/Elk Horn-Kimballton

Coon Rapids-Bayard at Fremont-Mills

Boyer Valley at Southwest Valley

Sidney at Glidden-Ralston

Central of Elkader at Don Bosco

Northwood-Kensett at Kee of Lansing

Tripoli at Springville

Easton Valley at Janesville

Grandview Park Baptist at HLV, Victor

Wayne, Corydon at Murray

Meskwaki Settlement at Adair-Casey

Lamoni at Twin Cedars